Gruppspel i Red Tee  Cup 2016 Herrar

1 och 2 i varje grupp går vidare till omgång 2

Grupp A Resultat Vinst
Raoul Hagström  – Hasse Andersson 0/1 HA
Lennart Alette  – Conny Hallgren 2/3 CH
Raoul Hagström –  Lennart Alette /Hål 19  LA
Conny Hallgren –  Hasse Andersson 0/1  HA
Conny Hallgren –  Raoul Hagström 6/5  CH
Lennart Alette –   Hasse Andersso 3/4 HA

 

 Grupp B  Resultat Vinst
Peter Gemoll –  Bo Wingstrand 4/2  PG
Volker  Petersen –  Claes Lindberg 3/1  VP
Bo Wingstrand –  Volker Petersen 0/1  VP
Claes Lindberg –  Peter Gemoll 2/4  PG
Bo Wingstrand –  Claes Lindberg /
Volker Petersen –  Peter Gemoll 3/2 VP

 

Grupp C Resultat Vinst
Leif Bengtsson –    Sonni Hede 5/3  LB
Gill Olsson –    Harry Bech 4/2 GO
Sonni Hede –    Gill Olsson 1/2 GO
Leif Bengtsson –   Harry Bech 1/0 LB
Gill Olsson –    Leif Bengtsson 4/3  GO
Harry Bech –    Sonni Hede 3/2  HB

 

Grupp D                     Resultat Vinst
Bengt Lindén –    Lars Hogström 2/3 LH
Sten Johansson –   Jan-Olof Karlsson 3/4 JOK
Lars Hogström –   Sten Johansson 3/2  LH
Jan-Olof Karlsson –   Bengt Lindén 2/1  JOK
Lars Hogström –   Jan-Olof Karlsson 2/3  JOK
Bengt Lindén –    Sten Johansson 2/3  SJ

 

 

Gruppspel i Red Tee  Cup 2016 Damer

Grupp A   Resultat Vinst
Mona Bech – Eva Larsson 3/1 MB
Ann-Britt Olsson – Gunnel Karmteg 2/1 A-B O
Eva Larsson – Ann-Britt Olsson /Hål 19  A-B O
Gunnel Karmteg – Mona Bech 3/5 MB
Ann-Britt Olsson – Mona Bech 3/4  MB
Eva Larsson – Gunnel Karmteg 1/0  EL

 

Grupp B   Resultat Vinst
Ulla-Britt Hagström – Agneta von Walter 3/4 AvW
Mia Gemoll – Inger Karlsson 2/4  IK
Agneta von Walter – Mia Gemoll 1/0  AvW
Inger Karlsson – Ulla-Britt Hagström 1/3  U-B H
Agneta von Walter –  Inger Karlsson 2/1  AvW
Ulla-Britt Hagström – Mia Gemoll 1/0  U-B H

 

Tävlingsschema för Damerna.

1:a omgången skall vara färdigspelad till 10 juni

 

2:a omgången  skall vara färdigspelad till 26 juni

Segraren Grupp A   Mona Bech   –  Tvåan i Grupp B  Ulla- Britt Hagström     4/3 Mona Bech

Segraren Grupp B   Agneta v Walter  –  Tvåan i Grupp A   Ann-Britt Olsson   6/5 Ann-Britt Olsson

 

Finalen samarrangeras med herrcupsfinalen.

 

 

Tävlingsschema för Herrarna.

Omgång 2   Speltid 1 juni – 10 juni

Hasse Andersson 1:an i grupp möter Lars Hogström 2:an i grupp D                   Match 1  2/0  Lars Hogström

Volker Petersen segrare i grupp B möter Leif Bengtsson 2:an i grupp C               -”-      2  4/3  Leif Bengtsson

Gill Olsson segrare i grupp C möter Peter Gemoll 2:an i grupp B                             -”-      3  hål 19 Gill Olsson

Jan-Olof Karlsson segrare i grupp D möter Conny Hallgren 2:an i grupp A         -”-     4   2/1  Jan-Olof Karlsson

Omgång 3  Speltid 11 juni – 20 juni

Segraren match 1 Lars Hogström möter segraren match 4 Jan-Olof Karlsson         Hål 19 Jan-Olof Karlsson

Segraren match 2 Leif Bengtsson möter segraren match 3 Gill Olsson                        Hål 19 Gill Olsson

FINALEN  spelas mellan segrarna i  omgång 3

 

Sten Johansson 0705-912992 sten-joh@spray.se

Comments are closed.